12 Adımda İK’cılar İçin Sosyal Medya (2)

İnsan kaynakları bölümlerinin sosyal medyayı ele alırken izlemelerini tavsiye ettiğim 12 adımdan 3,4,5.sini bugün sizlerle paylaşmaya devam ediyorum:

3. Stratejik Amaç, Planlama, Hedefler ve Ölçütler

İnsan kaynakları bölümleri sosyal medyaya girme amaçlarını mutlaka belirlemelidir. Örneğin işveren markasını sosyal ağlarda konumlandırarak marka bilinilirliği mi arttırmak istiyorsunuz, yoksa üniversiteden yeni mezun olacak gençlere mi ulaşmak mı size cazip gelen, belki de iş ilanları ile bir türlü bulamadığınız nitelikli insanların arayışı içindesiniz? Neyse aklınızdaki bunu mutlaka yazılı hale getirin.

Ardından her işte olduğu gibi bir planlama yapılması gerekir. İnsan kaynakları sosyal medya planlaması döngüsel bir şekilde sürdürülebilir olmalıdır. Daha önce vurguladığım gibi, sosyal medyaya girdikten sonra çıkmaya çalışmak işveren markasına büyük zarar verebilir.

İşveren markanızı nasıl konumlandıracağınıza elbette hangi marka değerlerinizi ön plana çıkartacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz. Ardından İK planlamanız çerçevesinde hangi yaş ve tecrübe gruplarını hedeflediğinizi tanımlamalısınız. Bu tanımlamaları yaptıktan sonra hangi içerikle kitlenizin karşısına çıkacağınızı tartışmalısınız. Bir sosyal ağda yarışma mı düzenleyeceksiniz, işverene ait yazılar yazıp, fotoğraflar mı çekip blogunuz ve sosyal ağlarda paylaşacaksınız, belki de bir video çekmek çok cazip olabilir? İçerik, sosyal medya için altın değerindedir. Sizi rakiplerinizden farklılaştırabilecek en kıymetli ve en zahmetli iştir. Sosyal medyadaki üretkenlik derken kasıt aslen hep içeriktir. Hedef kitlenize cazip gelebilecek içerikleri hangi sosyal ağları ve araçları kullanarak ulaştıracağınız bir diğer kritik karardır. Uygulamaya geçerken ve uygulama süresince enerjik, samimi olun. Uygulama süresince veya sonrasıda ölçümlenebilirlik çok önemlidir. Sosyal medyaya giriş amaç ve planlamasının hangi hedefler doğrultusunda hayata geçirileceği ve her hedefin hangi kritik performans ölçütleri (KPI) ile takip edileceği hayata geçirilen uygulamalar üzerinden mutlaka netleştirmelidir. Hedef kitlenizle kurduğunuz diyaloglara dikkat edin. Sosyal medya başka mecralara benzemez, eğlenceli ama tehlikelidir. Sizin hakkınızda kimin olumlu, kimin olumsuz görüş paylaştığını bilmeli, onlara cevap vermeli ama onları asla sorgulamamalı, hırpalamamalı, engellememelisiniz. Çünkü takipçilerinizi dinlemeden, ilerleyen zamanlarda ne konuşmanız gerektiğini de anlayamazsınız.

4. Benchmark – Kıyaslama

İnsan kaynakları sosyal medyaya girerken ‘Amerika’yı tekrar keşfetmek’ zorunda değildir. Dünyadaki pek çok başarılı pazarlama ve insan kaynakları uygulamasını inceleyerek ilham alınabilir. Sodexo USA’i, bir insan kaynakları bölümünün kariyer portalı, mobil uygulaması, sosyal ağları, podcastlari, toplulukları ile geliştirip işletttiği ‘en kapsamlı’ sosyal medya İK platform örneği olarak size verebilirim. Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Sodexo USA İnsan Kaynakları Sosyal Medya Sayfası

5. Eğitim

Sosyal ağlarda serbestçe dolaşmanın getirdiği riski azaltmanın en etkin yolu eğitimdir. İnsan kaynakları bölümleri sosyal medyaya girişte bütün şirket çalışanlarına eğitim aldırmalıdır. Eş zamanlı olarak, insan kaynakları bölümleri de sosyal medyada üretken konuma geçecekleri için uzman seviyesinde sertifika programlarına katılarak bilgilerini geliştirmelidir. Teknolojinin çok hızlı gelişip değiştiğini düşünecek olursak bu eğitimler düzenli aralıklarla tekrar edilmelidir.

6. İşbirliği

….

 

(yazının devamı için 13 Şubat 2013 Çarşamba günü Kaynağım İnsan’a uğrayın.)

(Yazının 1. bölümünü okumak için tıklayın.)

(Yazının 3. bölümünü okumak için tıklayın.)

(Yazının 4. bölümünü okumak için tıklayın.)

“12 Adımda İK’cılar İçin Sosyal Medya (2)” üzerine 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir