İnsanlarla İlişkilerim

Bu yazı genel Kaynağım İnsan yazılarından farklı olacak. İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine başınız ağrıtmayacağım.

İnsan, kendi okyanusunda ilerleyen bir kaptan. İlk nefesinden sonuncusuna kadar büyük okyanus macerasında ne olaylar yaşıyor, ne badireler atlatıyor, kimbilir kaç türlü insanla karşılaşıyor? Tahmin ediyorum ki, herkesin hayatı kendisi için söylenilenleri, söylenemeyenleri ve unutulanları ile bir roman.

Benim romanımın üzerine kurulu olduğu ana konu “insanlar”. İnsanlarla ilişkilerim günümün her anında bir araştırma konusu olarak zihnimin içinde. Karşılaştığım, tanıştığım her insan benim üzerimde bir dalga etkisine sahip. Kimisi hafif kıpırtı, kimisi sallayan, kimisi alabora eden.

Biraz önce oturdum, yukarıdaki basit görseli insanlarla olan ilişkilerimin benim üzerimdeki etkisini anlatabilmek için hazırladım. Görselin içeriği çok kolay. Şöyle ki;

Hayatıma bir şekilde giren insanların %60’ında ben tutumları, duyguları, düşünceleri ile “Genel İpek”i yaşıyorum. Alışılmış İpek.

Görselin solunda yıldız şekli ile ifadelendirdiğim %20’lik insan kitlesi ise niyetleri, yetkinlikleri, tutumları, bilgileri, düşünceleri ile beklentilerimin üstünde beni olumlu etkiliyorlar. Ben bu insanlarla kapasitemi bütünüyle hayata geçirebilip, hatta adeta kendimi aşıyorum. Onlarla çok mutluluyum. Onlarla birlikte isem hiçbir zorluk beni yıldıramaz. Onlara vefalı, bağlı ve inançlıyım.

Görselin sağındaki %20’lik kitle ise beni maalesef çok olumsuz etkileyen, tutumlarımın, düşüncelerimin, duygularımın çirkinleşmesine neden olan niyeti bozuk insanları sembolize ediyor. Bu insanlar yer yer “kötü huylu İpek”in yüzeye çıkmasına neden oluyor. Varlıkları beni tüketiyor, mutsuz ediyor.

Bilemiyorum siz de benim gibi kendinize analizler yapıp, kendisinizi sayısallaştırırarak insanlarla olan ilişkilerinize anlamlar yüklemeye, kendinizi açmaya veya korumaya çalışıyor musunuz? Yapmıyorsanız, tavsiye ederim, bireysel farkındalığı geliştirmek yolunda çok iyi geliyor insana.

Son söz:

Benim yıllardır istisnasız her gün ettiğim tek bir dua var. Ve bu gece de aynı duayı yazarak yazımı bitireceğim.

“Allah’ım beni iyi niyetli insanlarla karşılaştır, iyi niyetli, çalışkan insanlarla çalıştır.” 

“İnsanlarla İlişkilerim” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba İpek Hanım,

  Kariyerimin başlangıcınden beri (çok uzun değil:) yazılarınızı takip ediyor ve çok şey öğreniyorum. Ancak bu son yazınız gerçekten şu an tam ihtiyacım olan bir konuya nokta atışı yapmış durumda. Keşke şu an karşımda olsanız da size anlatsam, tavsiyelerinizi dinlesem, zira o kadar uzun zamandır takip ediyorum ki kendimi tam da bu kıvamda hissediyorum:)
  Tüm yazılarınız, kılavuzluğunuz, yaklaşımınız, tecrübeleriniz ve her şeyden öte yazıdan bize akan sıcaklığınız için çok teşekkürler.

 2. Tuğçe hanım ne kadar güzel ifade etti. Hislerimize tercüman oldu.Kendisine teşekkür ederim.

  Hayata dair güzel bir yazı olmuş.Öneriniz (kendinimize ve ilişkilerimize ait verileri sayısallaştırıp analiz etmek) güzel fikir 🙂 )

  Hayatımıza giren insanların sayısını bazen abartırız.Aslında sayıdan ziyade bize kattıkları değer ve yaşattıkları duygulardır önemli olan.

  Hayatta inişler ve çıkışlar yaşadıkça yaşadıklarımız; karşılaştığımız,karşılacağımız, çalışacağımız insanlarla ilişki derecemizi belirleyebiliyor.

  Duanıza karşılık gür bir sesle amin diyoruz bizlerde.

  İyi ki varsınız İpek Hanım..Sizi seviyoruz

  Saygı ve sevgilerimle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir