Dünya Düzdür – Thomas L. Friedman

dunyaduzdur

Thomas L. Friedman‘ın ‘Dünya Düzdür’ kitabı ABD’de piyasaya 2005 ilkbaharında çıkmış. Ben kitabı 2014 yazında okudum. Aradan geçen dokuz yıl bu kitap adına çok önemli. Çünkü yazıldığı tarih itibariyle on yıl sonrası için öngörülen gelişmeleri şu an yaşamaktayız. 2024 yılına işaret eden tahminleri tecrübe etmek için de çok kısa süre kaldı.

Thomas L. Friedman ABD’li bir gazeteci, köşe yazarı. Dünya Düzdür, benim okuduğum ilk Friedman kitabı. ‘Küreselleşme’ kavramının altını neden ve nasıl’lar ile doldurmak, farklı toplumlar üzerindeki büyük değişim yaratan etkilerini kıyaslamalı, artı ve eksileriyle anlamak istiyorsanız Dünya Düzdür’ü kesinlikle okumalısınız.

Benim kitapta en sevdiğim nokta, Friedman’ın ele aldığı her başlığa analitik yaklaşması ve konuları okuyucu zihninde metodlaştırması. Örneğin, Friedman dünyanın düzleşmesine neden olan 10 büyük etken sıralıyor veya şirketlerin küreselleşmeye ayak uydurabilmesi için 7 kural yazıyor. Bu yolla okuyucunun zihnine çıpalanan kitap içeriği her an kolaylıkla hatırlanmaya hazır hale dönüşüyor.

Kitapta beni en etkileyen bölümlerden biri, özellikle Arap müslüman dünyanın içinden mutlaka çıkması gereken ‘aşağılanmışlık’ psikolojisi. Neden etkiledi diye soracak olursanız, çünkü ucu bize de, hele bu aralar gereğinden fazla dokunuyor. Keşke algı genişletmek, farklı pencerelerden yaşadığımız dünyayı tanımak için herkes bu kitabı okuyabilse.

Teknoloji, internet, fiber optik mucizesi, taşeronlaşma, eğitim, mühendislik, insan kaynakları, yaratıcılık, inovasyon, GSMH, kalkınmışlık, uluslararası serbest ticaret, özgürlük, hayaller, fırsatlar, çok çalışmak, müslüman dünyanın sergilemekte olduğu karalık gelecek manzarası (10 yıl önce yazılmış bir kitapta bugün yaşadığımız Suriye, Irak-IŞID olaylarını görmek tüyler ürpertici), BRICS ülkesi olmak (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) başlıkları üzerinden, Türkiye’nin geleceği adına hangi alternatifleri tanımlayabiliriz/son 6 yıldır tanımlamışız ( ! ) merak ediyorsanız Dünya Düzdür’ü kesinlikle yarın alıp, altını çizerek okumalısınız.

Not: 10 yıl önce başbakan Recep Tayyip Erdoğan için yazılanlarla bugün geldiğimiz durum da pek enteresan ve düşündürücü.

 

“Dünya Düzdür – Thomas L. Friedman” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba İpek hanım

  Gündeme ve geleceğe dair düşünmemizi ve sorgulamamızı sağlayacak bu önemli kitap tanıtımı için size teşekkür ederiz.

  Bu kitapla ilgili olarak Thomas L. Friedman ın iki güzel sunumu siz ve Kaynağım İnsan okurları içinde paylaşmak istedim

  * The World is Flat 3.0

  Wong Auditorium
  Thomas L. Friedman, NY Times Foreign Affairs Columnist

  http://video.mit.edu/watch/the-world-is-flat-30-9321/

  * The World is Flat

  http://www.youtube.com/watch?v=53vLQnuV9FY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir