Performans Değerlendirmenin Dijital Geleceği

rfid_diagram

Performans değerlendirme üzerine kafa yormak meslekte en hoşuma giden işlerden biri. Ne yaptık, ne yapıyoruz, neler yapabiliriz? Uzak gelecek bize neler getirecek?

Elbette bir teknoloji sever olarak hemen aklıma teknoloji ve performans değerlendirmenin nasıl entegre edilebileceği sorusu geliyor.

Örneğin, iş süreci performans başarı göstergeleri ile bireysel performans değerlendirme göstergelerini entegre edecek ve bütün çalışanların her an yanında taşıyabilecekleri el terminallerini kullanabiliriz desem size birşey ifade eder mi?

Biraz bulanık oldu snırım, açayım  …

Her pozisyon için hazırlanmış akıllı el terminalleri olacak. Şirket yapılan bütün işleri, o işlerden sorumlu insanların yanında taşıdığı el terminalleri üzerinden RFID teknoloji* ile takip edebilecek. Bu ne demek? İlk etapta iş süreçleri adımları ile başarı göstergelerinin kapsamlı kodlanması. Sonrasında da iş verimliliğinin ve süreç içindeki çok farklı insanların etkinliğinin anlık olarak karşılaştırmalı takip ve analiz edilebilmesi. Buradan akacak verilerin okunması her çalışanın yetkinlik performanslarının da hangi aşamalarda diğerlerine göre artı veya eksi farklılaştığını gösterebilecek.

El terminallerinin bir diğer güzelliği, çalışanların da kendi performans verilerine şeffaf şekilde anlık takip edebilecek olması. Bu da geri bildirim almak sürecinin yeniden tanımlanacağı anlamına geliyor.

El terminalleri bu süreçte bir gelişim aracı haline de dönüşebilecek. Çalışanın beklenenin üstünde veya altında performans sergilemesi durumunda anında el terminaline katılması istenen eğitim önerileri gelecek. E-eğitim veya iş üstünde eğitim yönlendirmeleri el terminalleri üstünden yürütülecek. Bunun haricinde koçluk, mentorluk desteği almak için de el termanalleri akıllı çözüm ortaklarımız olacak.

El terminalleri, ayrıca iç iletişim aracı olarak sosyal ağ mantığı ile çalışacak. Bu sayede yönetici ve bütün çalışanlar birbiri ile rahatça etkileşime girebilecek.

Kısacası belki bir iphone büyüklüğünde el terminali ile bütün iş süreçlerimizi, iş bağlantılarımızı, paylaşımlarımızı idare edip, performansımızı kontrol edebileceğiz, eğitim, koçluk, mentorluk desteği alabileceğiz.

Evet, işte benim hayalim. Şimdi siz söyleyin, okuduklarınız zihninizde nasıl bir manzara oluşturdu?

Ya sizin hayalleriniz neler?

.

*Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. Otomatik Tanıma ve Veri Toplamadır. 

“Performans Değerlendirmenin Dijital Geleceği” üzerine bir yorum

  1. İpek Hanım
    Yazdıklarınız bana sizin hayal ettiklerinizin belki de bir adım ötesini düşündürerek performans yönetim sürecindeki her adımın (performansın ölçülmesi, geribildirim ve iyileştirme gibi) kişi süreç içindeyken anlık yönetilebileceği bir teknolojik altyapıyı hayal ettirdi. Şöyle ki:
    Bir satış görevlisi müşterinin yanında iken taktığı Google glass benzeri gözlükleri ile satış süreci hakkında merkezi bilgisayar sistemini anlık bilgilendiriyor. Görüntü işleme ve ses tanıma becerilerine sahip bu merkezi sistem planlanan satışın gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini satış görevlisinin gözlüğü aracılığıyla gönderdiği bilgiler sayesinde analiz ederek gözlüğünün ekranına ses tonunu düzeltmesi, satış için kullanabileceği argüman alternatifleri gibi bilgileri gönderiyor satışın gerçekleşmemesi dolayısıyla hedeflerin tutturulamamasından kaynaklanacak düşük performans riskini anında ortadan kaldırmayı hedefliyor.
    Çok mu hayal kurdum acaba:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir